Vіі. Домашнє завдання
1. Виписати цитати до характеристики образів повісті «Людина» О. Кобилянської.
2. Підготувати усне повідомлення на літературну тему «Модерністські течії в Україні» за схемою-таблицею.
3. Представити тези творчої роботи «Що робить людину Людиною?»
Додатки
Пам’ятка написання твору-роздуму
Теза
Аргументи
Приклади (з історії, літератури, суспільного життя, власного досвіду)
Висновок
Проект (план) написання роздуму«Що робить людину Людиною?»
1. Прочитати повість «Людина» О. Кобилянської
2. Підібрати приклади з повісті та інших художніх творів
3. З’ясувати лексичне значення слова «Людина»
4. Змалювання проблем емансипації та фемінізму в літературі
5. Актуальність даної проблеми в наш час
6. Приклади з сучасного життя
Словник
Фемінізм — жіночий рух за зрівняння жінок у правах з чоловіками у ІІполовині ХІХст.
Емансипація — звільнення від залежності, гніту, скасування обмежень
Модернізм (від франц. — новітній, сучасний) — універсальна назва художніх пошуків у всесвітньому мистецтві ХХст. Охоплює широкий спектр мистецьких напрямів і течій.
Імпресіонізм (враження), мистецький напрям, що виник у французькому живописі;
Художники-імпресіоністи: К. Моне, О. Ренуар, Е. Дега.
Музичне мистецтво: К. Дебюссі, М. Равель.
Світова література: брати Конкури, Гі де Мопассан,
Українська література: М. Коцюбинський, В. Стефаник, О. Кобилянська.
Урок № 8
Тема. «Боротись за щось найвище, сягаюче далеко поза буденне щастя…» (за твором О.Кобилянської «Людина»)
Мета уроку: розкрити зміст повісті «Людина», визначити вплив внутрішнього світу письменниці на творення характерів літературних героїв, дати повніше уявлення про переконання головної героїні – Олени Ляуфлер, про феміністичний рух і погляди на роль жінки у тогочасному суспільстві (ХІХ-ХХ ст.), а також про гендерну рівність на сучасному етапі; розвивати творче мислення учнів, вміння аналізувати прочитане, формувати соціальні компетентності роботи в групах; виховувати в учнів повагу до людини, доброту, порядність, вміння поважати думку інших людей.
Форми роботи на уроці: колективна, групова, індивідуальна; методи: частково-пошуковий, творчий.
Тип уроку: урок-роздум
Обладнання: портрет О. Кобилянської, ілюстрації до повісті, виконані учнями, музичний супровід, виставка творів О.Кобилянської, портрети видатних українських жінок.
Література
Гуменна, Г. Є. Проблема вільного життєвого вибору людини за творами Г. Ібсена "Ляльковий дім" та О. Кобилянської "Людина" : Урок компаративного аналізу з елементами психодрами / Г. Є. Гуменна // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2007. - N 7. - С. 22-24
Ковальчук О. Ольга Кобилянська та її повість "Людина" / Ковальчук О. // Дивослово. - 2002.-N12. - С.38-44.
Павлишин М. Автобіографічна персона та дарвіністська "Людина" Ольги Кобилянської / Павлишин М. // Сучасність. - 2001.-N4. - С.113-122.
Яценко Таміла. Проза О.Кобилянської - найяскравіша модель раннього українського модернізму (Вивчення повісті О.Кобилянської "Людина" в 10 класі) / Т. Яценко // Українська мова і література в школі : Науково-методичний журнал. - 2005. - N3. - С. 17-21
- I. Актуалізація опорних знань учнів
- II. Оголошення теми й мети уроку
- III. Мотивація навчальної діяльності школярів
- IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
- 1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди
- 2. Словникова робота
- V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів
- VI. Підбиття підсумків уроку
- VII. Домашнє завдання
- Мотивація навчальної діяльності школярів
- II. Оголошення теми й мети уроку
- III. Актуалізація опорних знань учнів
- IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
- 1. Лекція вчителя з елементами бесіди
- 2. Робота з таблицею
- 1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
- 2. Повідомлення учнів
- 3. Запитання до учнів
- V. Закріплення знань, умінь та навичок
- VI. Підбиття підсумків уроку
- Viі. Домашнє завдання.
- 1. Заслуховування усних творів
- 2. Бесіда з учнями
- III. Мотивація навчальної діяльності школярів
- IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
- 1. Робота над переказом
- 2. Обмін враженнями щодо прочитаного
- 3. Аналіз новели. Евристична бесіда
- V. Підбиття підсумків уроку
- Viі. Домашнє завдання
- Хід уроку
- Вступне слово вчителя
- Словникова робота
- Продовження розповіді вчителя
- III. Вивчення нового матеріалу.
- 3. Проблемні запитання
- Виберіть правильну відповідь
- 2.Виберіть дві чи більше правильних відповіді:
- V. Завдання додому.
- Хід уроку
- I. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності
- II. Вивчення нового матеріалу
- III. Підсумок уроку
- Хід уроку
- III. Мотивація навчальної діяльності
- IV. Вивчення нового матеріалу
- V. Систематизація й узагальнення матеріалу
- Vі. Рефлексивно-оцінювальний етап
- Vіі. Домашнє завдання
- Хід уроку
- 1. Слово учителя
- 1. Слово вчителя
- 2. Робота в групах
- 3. Виступи груп
- 4. Висвітлення питань
- V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
- VI. Рефлексія і самоперевірка
- VII. Оцінювання.
- Хід уроку
- 1. Лірична хвилинка
- 3. Слово вчителя
- 1. Виступ учня про результати дослідження художнього стилю письменника (випереджальне завдання на основі попереднього уроку)
- 3. Розгляд ознак імпресіонізму( за таблицею, запис у зошити)
- - Особливий лаконізм; - ритмічність; - багатство відтінків у змалюванні дійсності.
- 5. Робота над новелою «Intermezzo»
- 2. Розгляд схеми «Новела»
- Повідомлення учнів про життєву основу новели «Intermezzo».
- Слово вчителя про жанрову специфіку твору
- 5. Аналіз системи образів твору та образотворчих засобів.
- 6. Робота в групах
- V. Підсумковий етап
- VI. Домашнє завдання
- Актуалізація опорних знань
- Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми й мети уроку
- Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу
- Актуалізація опорних знань
- Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми й мети уроку
- Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу
- Підсумок уроку
- Мотивація оцінок
- Домашнє завдання
- Хід уроку
- IV.Закріплення знань, умінь та навичок
- V. Підбиття підсумків уроку
- Хід уроку
- V. Етап організації виконання плану діяльності
- Vі. Етап підсумковий
- VII. Домашнє завдання
- 1. Скласти «анкету» письменника
- 2. Перегляд відео «Обличчя української історії. Леся Українка»
- 1. Опрацювання епістолярної спадщини Лесі Українки та її близьких
- 2. Опрацювання ліричної спадщини поетеси (робота з підручником)
- V. Домашнє завдання
- Словникова робота
- Історія написання поеми
- Визначення основних елементів композиції драми «Бояриня»
- Інсценізація останнього діалогу Оксани і Степана
- Перегляд мультимедійної презентації
- 1. Робота з текстом твору
- Слово вчителя
- Оцінювання відповідей учнів
- V. Домашнє завдання
- 1.Вступне слово вчителя
- II. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
- IV. Узагальнення і систематизація знань
- Чи потрібно вивчати сьогодні творчість Івана Франка?
- IV. Підсумок уроку
- V. Оцінювання учнів
- VI. Домашнє завдання
- 1. Вступне слово вчителя
- 2. Інсценізація уривка з повісті „Перехресні стежки" і. Франка
- 2. Довідка першого учня
- 3. Постановка проблемного запитання вчителем
- 4. Довідка другого учня
- 5. Обмін думками щодо прочитаного за орієнтовною схемою запитань
- 6. Пояснення вчителя
- 7. Повідомлення учнів „Значення імен у повісті „Перехресні стежки" і. Франка"
- Тестові завдання до теми «і.Я.Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Повість «Перехресні стежки»
- Тестові завдання до теми «Життя та творчість в. Винниченка. Новела «Момент»
- Тестові завдання до теми «Життєвий і творчий шлях м. Коцюбинського.Психологічна новела « Intermezzo»
- Тестові завдання до теми
- Тестові завдання до теми «Творчість Максима Тадейовича Рильського»
- Тестові завдання до теми «Огляд української літератури початку XX століття»
- Тестові завдання до теми «Михайло Старицький: Життя і творчість»
- Тестові завдання з теми «Життєвий та творчий шлях о. Олеся»